Najdôležitejšie rozhodnutie

Autor: Juraj Institoris | 8.10.2011 o 23:00 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  832x

Posledné dni a týždne sú (nielen) naše noviny plné otázky, ako sa rozhodne SaS ohľadom eurovalu. Hovorí sa, že toto rozhodnutie môže položiť vládu, projekt eura a dokonca celú Európsku úniu. Napätie stúpa s blížiacim sa hlasovaním. Väčšina to zatiaľ vidí pozitívne a verí, že plán záchrany buď SaS alebo Smer v poslednej chvíli podporí. Ja by som však chcel upriamiť pozornosť na rozhodnutie, ktoré má v ruke každý z nás a ktoré je ešte omnoho závažnejšie. Ide totiž o viac ako „len" krach bánk či celých štátov. Čo by to mohlo byť?

V médiách sa predháňajú analytici, ktorí sa snažia určiť príčiny krízy a sporia sa o, aký plán záchrany môže pomôcť. Každý vidí a priznáva si, že tu je reálny problém, ktorý sa musí riešiť. Dokonca existuje zhoda, že nevieme vymyslieť bezbolestné riešenie. Aj keď sa problém európskej a svetovej ekonomiky dotýka každého z nás (nie je vôbec jedno, či mám prácu, dokážem splácať hypotéku a pod.), chcem upriamiť pohľad na závažnejší problém.

Mám na mysli vnútorný aj vonkajší rozpad človeka, každého z nás. O tom vonkajšom vieme - choroby, staroba, a čo je ešte horšie, jediná istota nášho života, smrť. Steve Jobs si bol tohto faktu veľmi dobre vedomý, nato ani nemusel byť veľmi invenčný, stačilo si pripustiť realitu.

Menej rozšírená je znalosť nášho vnútorného rozkladu, ktorý sa však rovnako dotýka každého z nás. Chce to dosť veľa úprimnosti a najmä pokory (asi najvzácnejšia komodita dnešnej doby), aby sme ho mohli vidieť. Ale stačí sa trochu započúvať do prázdnoty, ktorá sa ozýva v našom vnútri, alebo sa na chvíľu s odstupom pozrieť na náš život: koľko krát sme išli proti nášmu svedomiu, princípom, nedokázali urobiť, čo sme považovali za správne, koľko krát sme sa hanbili za naše zlyhania? Toto spája každého z nás.

Môžeme si povedať, že to je pravda, ale nič sa s tým nedá robiť a najlepšie je nato vôbec nemyslieť. Ži naplno a nerieš, nie? To mohol byť správny prístup LEN AK by neexistovalo skutočné riešenie. Ak je však k dispozícií a my ním pohrdneme, lebo „žijeme naplno", je to zásadné zlyhanie.

Čo by ale mohlo byť tým riešením? Veď za celé tisícročia nikto nenašiel liek nesmrteľnosti a viacerí (viz. spomínaný Jobs) dokonca tvrdia, že je to tak dobré, lebo každý má na čas svoj priestor a potom ho vďaka starnutiu a smrti prepustí ďalším. To má však važné nedostatky - nie každý dostane svoj priestor (zomierajú aj malé deti) a ak sa to smrťou definitívne končí, motivácia zodrieť sa v živote pre neistý, zato isto len dočasný, úspech sa stráca.

S uspokojivým riešením problému nedokáže prísť žiaden človek. Ale predsa existuje a každý človek má zásadnú zodpovednosť - ako sa k tomu riešeniu postaví. To riešenie iniciatívne priniesol Ten, ktorý nám daroval náš vlastný život. Ten, ktorý život stvoril, dal mu zmysel, ten jediný mohol vytvoriť aj cestu von zo zásadného problému - prázdnoty a rozkladu.

Asi mnohých neprekvapím, keď poviem, že riešenie stojí na Ježišovi Kristovi. Ale treba si dať veľký pozor, aby sme cez známe slová neprešli príliš povrchne. Prečo je riešenie v Kristovi?

1. Boh je spravodlivý, nepozná amnestiu (zabudnutie, ignoráciu zlyhaní). Preto je nevyhnutné za viny znášať trest a On ho zobral celý na seba, aj môj podiel, keď zomrel na kríži.

2. Boh dokázal, že toto riešenie je spoľahlivé, keď vzkriesil Krista z mŕtvych. Toto riešenie nie je vyšpekulovaná teória, ale historický fakt. Vzkrieseného Krista videlo na vlastné oči množstvo ľudí, ktorí pre potvrdenie pravdivosti tohto svedectva boli ochotní aj zomrieť.

Boh dokonale preukázal svoj charakter, že je Láska, keď nás nezavrhol, ale bol ochotný poslať za nás pykať svojho jediného Syna. Ak sa pokoríme a prijmeme, že Boh toto musel vykonať kvôli nám, že my sme zodpovední za Jeho smrť, tak sa ocitneme na víťaznej strane, tam, kde už ani smrť nemá moc.  Toto rozhodnutie sa však nedá spraviť len intelektuálne. Je to rozhodnutie týkajúce sa celej našej bytosti. Prijať Jeho odpustenie sa totiž dá len vtedy, ak mu zveríme celý náš život.

Cesta von z rozkladu znamená veriť Kristovi a začať Ho nasledovať. Toto je najdôležitejšia križovatka pred ktorou stojí každý z nás. Môžem zostať spokojný sám so sebou a pohrdnúť tým, že nevinný Boží Syn za mňa trpel. To znamená „frajersky" niesť dôsledky sám. Alebo sa dá s obrovskou radosťou prijať Jeho plán a ísť za Ním. To ale znamená začať Ho cielene poznávať a počúvať. Opustiť to, čo ma doteraz ničilo, vymeniť balast ktorý napĺňal moje vnútro za Božiu prítomnosť. To spôsobí zásadnú zmenu v živote.

Neexistuje neutrálny postoj, tak ako neexistuje žiadny človek, ktorého by sa netýkala smrť. Ako si sa rozhodol?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?