Leštenie zaprášeného zlata

Autor: Juraj Institoris | 22.4.2011 o 13:25 | (upravené 22.4.2011 o 13:47) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  1039x

Túžime prežiť dnešný deň naplno, vymačkať ho ako citrón do poslednej kvapky. Znamená to zabudnúť na minulosť? Nezdržujú len výročia a sviatky od toho, aby sme dnešok spravili pamätným? A predsa má každý z nás spomienku, ku ktorej sa vraciame. Blížiaci sa šampionát napr. oživuje obrazy z Göteborgu, finále s Ruskom, Bondrov víťazný gól 100 sekúnd pred koncom. Je to príležitosť oprášiť zlato zapadnuté prachom. Ale aj tí, ktorým nebije srdce pre hokej sa majú k čomu vracať. Pre niekoho je nezabudnuteľný 17.november a vlastný podiel na páde režimu. Môže byť aj výročie svadby, čokoľvek čo je nám blízke. Ale môže mať pre dnešného človeka zmysel vrátiť sa k Veľkej noci? Nie je prázdny hrob oprávnene naplnený naším nezáujmom?

Aký by mohol byť dôvod pre oprášenie archaickej udalosti, o ktorej sa číta z archaickej knihy v archaických budovách? Nezdržuje len táto mŕtva tradícia od reálneho života, keď príliš dlho trvá jej pochovávanie a stále menej ľudí prestáva baviť účastniť sa na jej pohrebe?

Existuje jediný dôvod, prečo nevymizne a prečo dokonca môže bytostne osloviť aj človeka 21.storočia - lebo hovorí priamo k nemu. Ako človek 21.storočia potrebuje vodu (či už s farbivami a CO2 alebo bez) rovnako existenčne ako ktorýkoľvek náš predok, tak to platí o Veľkonočnej správe.

Aj my dnes sa musíme vyrovnávať s rovnakými otázkami ako ľudia v staroveku: Prečo som tu? Aký vôbec môže mať môj život zmysel, keď moja jediná istota je smrť? Čo má znamenať všetko zlo a nespravodlivosť, ktoré nás obklopuje?

Máme príležitosti uniknúť do ilúzie, umelej reality, cez prísun mediálnej zábavy, výnimočného jedla, sexu, alkoholu či iných látok. Sme schopní na čas odísť  od reálnych otázok do bezstarostného medzisveta. Ale materializmus nemôže poskytnúť dostatočné riešenie.

Každý úprimný hľadač zistí, že problém nie je okolo mňa, ale najskôr vo mne. Môžeme byť šokovaní zlom, ktoré nás obklopuje, ale to nám nesmie zatvoriť oči pred tým, že sme to my sami, ktorí konáme neprávosť, zlo, sme egocentrickí, leniví a pod. Skôr ako vyriešiť celý svet potrebujeme vyriešiť sami seba. Ani učitelia ani psychológovia nestačia nato, aby z nás spravili v jadre dobrých ľudí, ani nato, aby nám dali zmysel života, ktorý smrť nezmarí.

Skončili by sme pri márnych pokusoch, keby sa k nám neznížil Ten, ktorý nás stvoril, povolal k životu, dal slobodu. Boh v Ježišovi Kristovi zostúpil, aby niesol trest za všetky naše zlyhania. Zomrel, aby sme mohli žiť. Vstal z mŕtvych ako dôkaz toho, že je Pán a Jeho Slovo platí. Ale nezostávame len pri informáciách, ponúka nám Ducha Svätého ako Radcu, Pomocníka a Potešiteľa na našej ceste.

Priami svedkovia historickej udalosti Ježišovho vzkriesenia sa stali prenasledovanými štvancami, ktorí si  zvolili popravu namiesto zapretia Pravdy. Položili vlastné životy, aby sa správa o Ňom dostala k nám.

Ježišove slová platia aj dnes: „Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené. Lebo každý, kto prosí, dostane; a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené." (Ev. Matúša 7,7-8) Aj dnes Ho môžeme hľadať, môžeme čítať, čo o Ňom píše Biblia, môžeme  sa k Nemu úprimne modliť a čakať na Jeho odpoveď. Aj dnes má svojich nasledovníkov, ktorým zmenil, alebo skôr daroval život (viac).

Som plný vďaky a radosti, že Pán Ježiš Kristus niesol ten potupný, ale spravodlivý trest aj za mňa. To je môj najcennejší poklad, zlato, ktoré ani jeden deň nemá zapadať prachom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?